Młotki i wyciągacze

Wykonywanie prac tapicerskich wymaga zastosowania różnorodnych narzędzi, przyborów i urządzeń. Większość z nich jest niezbędna dla przebiegu wszelkich procesów technologicznych, a wszystkie służą ułatwieniu wykonywanego zajęcia. W naszym sklepie znajdziesz najwyższej jakości młotki tapicerskie, młotki ślusarskie oraz przyrządy do wyciągania gwoździ i zszywek.

Przybory niezbędne do prac tapicerskich

Tapicerowanie to wymagające sporej wiedzy i umiejętności zajęcie. Jest ono znacznie łatwiejsze, kiedy dysponujemy odpowiednimi narzędziami o najwyższej jakości i staranności wykonania. Zasadniczo sprzęty te można podzielić na cztery grupy:

  • narzędzia do wbijania, osadzania i wkręcania łączników;
  • narzędzia służące do łączenia za pomocą szycia i przekłuwania;
  • narzędzia ułatwiające krojenie i cięcie materiałów;
  • przyrządy do wyciągania, przytrzymywania oraz mierzenia.

W tej kategorii znajdziesz młotki tapicerskie, młotki ślusarskie oraz różnego rodzaju wyciągacze do gwoździ.

Młotek tapicerski – istota

Młotki tapicerskie służą głównie do wbijania gwoździ, a więc łączników zespalających różnorodne elementy lub materiały. Główka młotka służy uderzeniom. Powinna mieć lekko wypukły kształt o długości oscylującej pomiędzy 110-140 mm oraz różnej średnicy obucha. Drugi koniec młotka jest spłaszczony i kształtem przypomina rozcięty pośrodku trójkąt. Służy ona do podważania gwoździ przy ich wyciąganiu lub ich dobijania.

Jaki młotek wybrać?

Wybór młotka będzie uzależniony od rodzaju wykonywanych prac. Gwoździe tapicerskie z ozdobnymi łbami oraz inne elementy dekoracyjne wbija się młotkami tapicerskimi lub ślusarskimi o krótkiej i lekkiej główce. Młotki ciężkie służą do wbijania skobli, gwoździ oraz pasów tapicerskich. Młotki wykonane w całości z twardego drewna służą natomiast do montażu drewnianych elementów nośnych, szkieletów, kołków, dybli oraz do podbijania dłuta.

Przyrząd do wyciągania gwoździ

Podstawowym przyrządem do wyciągania jest wyciągacz do gwoździ umieszczony po jednej ze stron młotka tapicerskiego. Jeśli jednak zależy ci na bardziej precyzyjnym narzędziu, wybierz spośród:

  • obcęgów zwykłych – dedykowanych do większych gwoździ, skobli lub haków;
  • obcęgów ścinających – służących do ucinania gwoździ, drutów i innych prętów;
  • obcęgów kleszczowych – nadających się do przytrzymywania lub wyciągania mniejszych gwoździ, ale również zaciskania końcówek drutów i sprężyn;
  • wyciągacza gwoździ tapicerskich oraz innych łączników, które wbijane są do końca;
  • naprężacza pasów.

Młotek ślusarski

Do tapicerowania może ci się przydać również tradycyjny młotek ślusarski. Jego stalowy obuch osadzony jest na drewnianym trzonku. Jedna końcówka młotka jest płaska, a druga spłaszczona, ale nie posiada charakterystycznego dla młotków tapicerskich rozcięcia.