Najazdy

Najazdy metalowe i drewniane kilka istotnych wzmianek

Jakaś część z nas kojarzy sofy z funkcją spania, które to rozkładają się dzięki specjalnym kółkom. Konstrukcje tego rodzaju posiadają najazdy metalowe lub najazdy drewniane i to właśnie dzięki nim ten człon z kółkami wykonanymi z tworzywa sam z siebie nie odjedzie, bo najazdy dwa lub więcej posiadają specjalny próg, który jest zagięciem w stalowej grubszej blasze. Właśnie dzięki tym detalom mebel się sam nie rozkłada, a to jest ważne właśnie, wtedy gdy bardzo chcemy odkurzyć pod takowym, a odkurzenie oznacza przesunięcie go o te kilka metrów w bok lub do przodu. Przestawianie to jest łatwiejsze dzięki rolkom meblowym, ale one nie wszędzie się sprawdzają, czyli w pewnych miejscach potrzeba dwóch ludzi do takiego przestawiania.

Czy najazdy są wybitnie ważne?

Najazdy to jedynie detal, czyli nie mogą one znaczyć zbyt wiele. Kluczowe znaczenie ma jedynie to, by coś zabezpieczało człon z kółkami przed tym samodzielnym wyjechaniem do przodu. Najazdy metalowe to świetne rozwiązanie, choć mogą one być na stałe przyspawanymi do belki metalowej, która to znajduje się na spodzie konkretnego modelu mebla. Dlatego bardziej istotna jest już bardziej wyszukana pianka tapicerska. Tanie tkanina obiciowa też mogą być ważniejsze od najazdów, bo jeśli zabezpieczy się takową za pomocą dedykowanego impregnatu, to napoje nie będą wsiąkać. Sporo znaczy też i to, że najazdy drewniane są bardziej podatnymi na uszkodzenia, bo drewno to nie to samo co stal nierdzewna i w niesprzyjających warunkach może obrastać pleśnią, ale tylko wtedy gdy dana sofa z funkcją spania spędza znaczną część czasu w wilgotnym pomieszczeniu. Zdecydowanie częściej bywa tak, że drewniany najazd uszkadza się w trakcie przenoszenia sofy po schodach, bo wtedy ten człon z kółkami z tworzywa przenosi się oddzielnie, a najazdy są odsłonięte i dlatego też jeden lub dwa z nich mogą się uszkodzić w kontakcie ze skrzydłem drzwiowym, lub poręczą.

Najazdy - produkcja

Najazdy stalowe i najazdy drewniane montowane w sofach z funkcją spania wytwarza się dziś niemal wyłącznie maszynowo, czyli transformacja sporej rolki blachy ważącej ponad dwadzieścia ton w takie najazdy trwa jakieś kilka godzin. Rzecz jasna z tej blachy wytwarza się też inne detale popularnych modeli mebli, po to by wykorzystać jak najwięcej materiału na meble domowe i użytkowe. Kluczowe znaczenie w tym wszystkim ma też i to, że wszystkie te drobiazgi wykonują maszyny, czyli rola człowieka w procesach produkcyjnych jest ograniczana do minimum. Maszyny produkcyjne są zaś modyfikowane, po to, by wytwarzać te drobne części jeszcze wydajniej.

Jakie jest znaczenie najazdów metalowych i drewnianych w meblach z funkcją spania?

Najazdy pełnią rolę zabezpieczającą człon z kółkami przed samodzielnym wyjechaniem do przodu. Są istotne podczas przesuwania mebla, aby utrzymać stabilność i kontrolę nad sofy z funkcją spania.

Czy istnieje różnica między najazdami metalowymi a drewnianymi?

Najazdy drewniane są bardziej podatne na uszkodzenia i mogą ulec zniszczeniu w niekorzystnych warunkach, takich jak wilgotność. Natomiast najazdy metalowe są trwalsze, choć mogą być przyspawane na stałe do konstrukcji mebla.