Jak samodzielnie zrobić panele tapicerowane?

Dzisiaj panele tapicerowane są niesłychanie modne i świetnie prezentują się jako element aranżacyjny – zarówno praktyczny, jak i ozdobny. Ich wadą w niektórych przypadkach może być wysoka cena. Osoby, które mimo wszystko nie chcą zrezygnować z tego pomysłu na wykończenie ścian, mogą uzyskać panele niższym kosztem – robiąc je samodzielnie. Myślisz, że to trudne? Nie, jeśli skorzystasz z naszego poradnika!

Czego potrzebujesz, żeby zrobić panele tapicerowane?

Zanim zaczniesz produkcję swoich własnych paneli tapicerowanych, zaopatrz się w potrzebne narzędzia oraz materiały. Znajdziesz je w sklepach z akcesoriami stolarskimi i meblarskimi, jak również w sklepach budowlanych. W dobre tkaniny obiciowe zaopatrz się w sklepie Jardex – możesz zdecydować się na jeden kolor lub dwa, trzy odcienie z tej samej gamy, aby stworzyć przestronne, dynamiczne wrażenie.

Oto lista zakupów:

  • gąbka o grubości około 2 cm,
  • sklejka w rozmiarze 40x40 cm,
  • klej (najlepiej w formie spray’u),
  • owata o gramaturze 100 g/m2,
  • tkanina obiciowa.

Oprócz materiałów zaopatrz się także w podręczne narzędzia. Przyda się nożyk tapicerski oraz taker ze zszywkami.

Wykonanie paneli krok po kroku:

1. Dotknij gąbkę, aby jej kształt odpowiadał rozmiarowi sklejki.

2. Pokryj powierzchnię sklejki klejem i przyłóż, a potem dociśnij do niej gąbkę.

3. Na gąbce rozłóż owatę – brzegi powinny być nieco dłuższe, aby po bokach otaczały element i dobrze go pokrywały z każdej strony, również na krawędziach.

4. Usuń nadmiar owaty – nożykiem lub nożyczkami odetnij zbędny materiał na rogach.

5. Na tak przygotowany element nałóż docięty na wymiar materiał tapicerski. Również powinien on zachodzić na tył panelu i tam przylegać do sklejki. Zamocuj go zszywkami przy pomocy takera tapicerskiego.

Nasze wskazówki przy produkcji paneli tapicerowanych

Możesz zdecydować dość swobodnie o tym, jaki będzie kształt i rozmiar panelu tapicerowanego. Jeden większy, aby pełnił rolę zagłówka za łóżkiem? A może mniejsze plastry miodu, które połączone ze sobą stworzą ciekawą mozaikę na ścianie?

Do ich pokrycia zawsze wybieraj solidne materiały o większej gramaturze. Najlepszy będzie materiał wyglądający jak atłas – gładki i przyjemny w dotyku. Jednak priorytetem jest, aby pozostawał odporny na przetarcia, blaknięcie i łatwo się mył. Posłuży Ci na długo i zawsze będzie ładnie wyglądał.

Gotowy panel przymocuj do ściany. Tu możesz zastosować dowolną technikę, choć dobrze sprawdzi się osadzenie elementu na mocnym kleju.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.