Poradnik: Wszystko, co warto wiedzieć o pasach tapicerskich

Pasy tapicerskie znajdują szereg zastosowań przy produkcji oraz naprawie mebli. Fakt, że można je wymieniać sprawia, że meble wypoczynkowe, szczególnie zaś fotele, narożniki, sofy i kanapy mają dłuższą żywotność. Nawet, gdy siatki flex czy sprężyny w nich zużyją się, a siedzenie będzie oznaczało dyskomfort, można dokonać renowacji. Dowiedz się wszystkiego na temat praktycznych pasów tapicerskich.

Jakie są rodzaje pasów tapicerskich?

Żeby móc jak najlepiej odtworzyć siedzisko lub stworzyć je od podstaw, należy dobrać do niego odpowiednie pasy tapicerskie. Występują one w kilku wariantach do wyboru, dlatego łatwo o znalezienie tego, który będzie pasował najlepiej. W zależności od charakteru siedziska, jak również indywidualnych oczekiwań przyszłych użytkowników, można zamontować pasy sztywne, mało elastycznie, niemal niepodatne na nacisk lub przeciwnie – podatne i rozciągliwe, lecz nieodkształcające się.

Najbardziej wytrzymałe są pasy polipropylenowe oraz osnowy z nici lateksowych. Nieco droższe są naturalne materiały, takie jak len czy juta. Istotna jest technika łączeń i montażu pozwalająca na równomierne rozłożenie obciążeń na siedzisku.

O ile do siedzisk potrzebujemy bardzo wytrzymałych pasów, o tyle w oparciach wystarczą pasy parciane z lnu lub płótna konopnego, a także pasy elastyczne. Te pierwsze świetnie wpisuję się w koncepcję eko i są niezwykle solidne.

Sprawdź: krzesła tapicerskie.

Montaż pasów tapicerskich i elastycznych

Montaż pasów tapicerskich nie jest zbyt skomplikowany, a odbywa się za pomocą takera z zszywkami – zazwyczaj o wielkości 16 mm. Zanim przytwierdzą one pasy materiału do ramy, trzeba je oszlifować i oczyścić. Czasem uzasadnione jest korzystanie z napinacza, który pomoże w odpowiednim napięciu i ustawieniu kąta nachylenia. Zbyt mocne naprężenie nie jest wskazane, bo może prowadzić do zdeformowania drewna. Z uwagi na swoje parametry pasy tapicerskie nadają się do montażu nie tylko w meblach wypoczynkowych, ale też w torbach, namiotach, plecakach, pokrowcach. Służą też do stabilizowania i zabezpieczania ładunków przewożonych samochodami.

Jeżeli chodzi o pasy elastyczne, to z uwagi na specyficzny splot i stopień napięcia należy mocować je ręcznie, uważając na to, żeby nie uszkodzić gumy. Do powierzchni pasa elastycznego można przybić gwoździem sztywną tekturkę o niewielkiej powierzchni. Chodzi o to, żeby ostry gwóźdź nie przechodził bezpośrednio przez strukturę pasa – tektura zapewnia też jego dodatkową stabilizację.